W jaki sposób malować obrazy?

październik 2, 2020
w jaki sposob malowac obrazy - poradnik

Zapraszamy do krótkiego poradnika, z którego dowiesz się, w jaki sposób malować obrazy, aby czas poświęcony na twórczy odpoczynek upływał przyjemnie i relaksująco.

W pierwszej kolejności zastanów się, gdzie masz ochotę dziś malować. Pamiętaj, że malować możesz dosłownie wszędzie, w każdym miejscu, gdzie będziesz czuć się komfortowo – w ulubionym fotelu, na balkonie, przy stole… Postaw w pobliżu pojemnik z wodą, będzie on potrzebny do mycia pędzli, oraz przygotuj serwetkę do suszenia pędzli.

Następnie wybierz odpowiedni kolor farby i zacznij wypełniać ponumerowane pola. Pamiętaj, aby wypełniać napierw większe pola, w dalszej kolejności mniejsze. Podobnie z kolorami – najpierw wybierz ciemne odcienie, później jasne. Nakładanie farby zacznij od góry i poruszaj się w dół. Jeśli jesteś praworęczny, poruszaj się z lewa na prawo oraz z prawa na lewo, jeśli jesteś leworęczny.  Malując w ten sposób, twoja ręka przylega do niezamalowanego płótna – co może okazać się wygodne w czasie malowania. Każda inna technika nakładania farb, z którą czujesz się komfortowo, będzie również odpowiednia, farby akrylowe szybko schną i się nie rozmazują.

Pamiętaj jednak, że jest to proces twórczy, więc możesz malować tak, jak czujesz, jak pragną tego Twoje ręce, serce i dusza. Niektórzy wolą najpierw pomalować wszystkie odpowiednie pola jednym kolorem, a potem zabierać się za inny. Można też zachować ciągłość i malować wszystkimi kolorami, poruszając się w wybranym przez siebie kierunku.

Podobnie dowolnie można najpierw pomalować konkretne rzeczy lub postacie na obrazie, a potem zająć się elementami mniej znaczącymi lub tłem. A może masz dzisiaj ochotę na malowanie wielkich pól największym pędzlem? – po prostu zrób to! Albo przyciąga Cię w pewnym momencie malowanie konkretnym kolorem, bo idealnie odpowiada Twojemu nastrojowi właśnie teraz? – nie zwlekaj.

Może się zdarzyć tak, że użyłeś nieprawidłowego koloru – wtedy poczekaj, aż farba wyschnie, i pomaluj ponownie odpowiednim kolorem wybrane pola. Jeśli dążysz do uzyskania bardziej jaskrawego odcienia, pomaluj wybrane pola kilka razy. Możesz śmiało dodawać własne elementy podczas malowania, żeby stworzyć niepowtarzalny obraz.

Miej w pamięci, że malowanie powinno przynosić sporo zadowolenia i radości, więc słuchaj swojego serca poddając się temu procesowi dla siebie samego, własnej satysfakcji i osiągnięcia równowagi wewnętrznej.

Po zakończeniu malowania,  należy dokładnie zamknąć pojemnik z farbą, żeby uniknąć jej wysychania. Po czym dokładnie umyj i wysusz pędzle. Kiedy obraz jest już gotowy, można go powlec rozjaśniaczem dla obrazów, w celu nadania nasycenia kolorom. Stworzy on też warstwę ochronną.

Obraz można oprawić ramą drewnianą lub zostawić go bez ramy.  Wtedy wystarczy pomalować farbami boki podobrazia, po czym zawiesić na ścianie lub ustawić w wybranym przez siebie miejscu, gdzie będzie najlepiej dopełniać i ozdabiać wnętrza. A może jest przeznaczony na prezent dla bliskiej Ci osoby?

Może Ci się spodobać